ZAREZERWUJ NASZ TOR. SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Rezerwacja telefoniczna

(089)535 42 84

Facebook

Polub nasz fanpage

Za każde polubienie i udostępnienie naszego profilu dostaniesz po 5% zniżki na gr.

Rzut

Jeśli weźmiesz raczej ciężki obiekt, jakim jest kula i naśladujesz ruch rzutu dolnego zauważysz, że kula  nabiera własnego rozpędu. To jest zasada wahadła. Zasada ta stanowi klucz dobrego rzutu. Jeśli chodzi o wagę kuli, używaj takiej kuli, którą możesz wygodnie kołysać w jedną i drugą stronę. Kula jest za ciężka, jeśli powoduje wygięcie talii do tyłu lub jeśli ręka nasza nie może utrzymać kuli podczas rozmachu.

1-SZY KROK
(kula jest w pozycji zewnętrznej)

Nowym graczom zalecany jest rozbieg składający się z 4 kroków. Później można dodać piąty krok.  Wykonuj każdy krok prosto, zdecydowanie do przodu. Tylko ostatni krok, który obejmuje poślizg, powinien być inny. Podczas tego kroku prawa noga schodzi w dół razem z kulą, dotykając powierzchni, powodując poślizg kuli do przodu. Wtedy ciężar (waga) przechodzi do tylu na stopę powodując hamowanie, aż do zatrzymania się w miejscu. Pierwszy krok powinien być najkrótszy. Ostatni krok, ponieważ obejmuje poślizg, powinien być najdłuższy. Myśl o uderzeniu metronomu 1-2-3-4, aby utrzymać równe tempo. Dla praworęcznych graczy układ kroków to: prawa, lewa, prawa, lewa,. Dla leworęcznych odwrotnie , tzn. lewa, prawa, lewa, prawa itd.

POŁĄCZENIE KROKÓW Z RZUTEM

Wykonanie zamachu kulą oraz kroki nie są trudnymi ruchami, problem jedynie może stanowić ich koordynacja. Od tego zależy, czy pierwsza faza rzutu zostanie wykonana płynnie. W momencie wykonywania rzutu ciało powinno być w stabilnej pozycji, aby wykorzystać jednak siłę rozbiegu, rzut powinien zostać wykonany w momencie zatrzymania się nogi balansującej ciało z tyłu.Osiągnięcie najlepszego momentu do oddania rzutu to wykonanie maksymalnego zamachu przed postawieniem ostatniego kroku. Z tej pozycji, noga balansująca przesuwa się w bok a kulą wykonujemy zamach do przodu.. Jest to dobra pozycja wyjściowa do wykonania rzutu. Podczas trzech pierwszych kroków kula osiąga z tylu maksymalną wysokość w zamachu. Następnie wykonywany jest ostatni krok, zamach kulą w przód i wyrzut. Również kluczowa jest pozycja początkowa, podczas pierwszego kroku kula znajduje się około 20-30 cm od klatki piersiowej. Jest to pozycja wyjściowa do wykonania zamachu oraz drugiego i trzeciego kroku.Zgranie kroków z zamachem jest kluczem do uzyskania swobodnego i płynnego rzutu. Nie jest to sprawą prostą, nawet najlepsi gracze pracują nad tym elementem rzutu. Próbując, należy się skoncentrować na pierwszym ruchu kuli w stosunku do kroków. Po wykonaniu pierwszego kroku, następuje zgranie zamachu kuli do tyłu, z krokiem nogi balansującej, od tego momentu zaczyna się ruch kuli w przód, zatrzymanie nogi balansującej z tyłu i na końcu sam rzut.

2-GI KROK
(kula idzie w dół)

WYRZUT l KOŃCOWE KROKI
Gracze różnią się między sobą budową ciała oraz wiekiem, w związku z tym styl każdego z nich może być unikalny. Jednakże pozycja, z której kula bliska jest wyrzutu, u wszystkich wygląda mniej więcej podobnie. Kula powinna być wyrzucona w momencie przekroczenia linii kostki nogi balansującej ciało z tylu. Powinna ją minąć w odległości mniejszej niż 5 cm. Aby tego dokonać kolana oraz cale ciało wymagają lekkiego wygięcia w przód, około 15-20 stopni. W ciągu całego podejścia, głowa powinna pozostać nieruchomo ze wzrokiem skupionym na celu w oddali.  Ręka, którą nie rzucamy kuli, powinna być wyprostowana wzdłuż ciała, w celu utrzymania lepszej równowagi. Jest to idealna pozycja do wykonania rzutu, wykorzystująca równowagę ciała oraz  kombinację zamachu z momentem zatrzymania.

KROKI KOŃCOWE

W każdym z rodzajów aktywności sportowej, w którym się uderza, kopie lub rzuca. czy to pitkę, czy kulę, wymagana jest pewna sekwencja ruchów. Przy grze w kręgle, również jest to konieczne. Zawsze można rozpoznać dobrego kręglarza po ruchach, jakie wykonuje po wypuszczeniu kuli. Ramię powinno wędrować do góry, powyżej linii barków, nie odchylając się na prawo czy lewo. Mimo, iż nie ma to wpływu na dalszy bieg kuli, to ruch ten pomaga w uzyskaniu maksimum efektu z wykonywanego zamachu oraz utrwala nawyk równoległego do toru, prowadzenia ramienia.